AKTUALNOŚCI

08 czerwca 2015
Z wizytą studyjną na wyspie Bornholm

W dniach od 25 do 28 maja, członkowie Stowarzyszenia „PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy” odwiedzili w ramach wizyty studyjnej duńską wyspę Bornholm, położoną na Morzu Bałtyckim.

 

mala fotka

 

 W dniach od 25 do 28 maja, członkowie Stowarzyszenia „PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy” (Zarząd, Rada LGD, Komitet LGR, Komisja Rewizyjna, przedstawiciele ośrodków edukacji pozaszkolnej) – odwiedzili w ramach wizyty studyjnej duńską wyspę Bornholm, położoną na Morzu Bałtyckim. Celem wizyty 25 - osobowej grupy, była wymiana doświadczeń, zapoznanie się ze specyfiką działania duńskiej LGD i LGR a także specyfiką planowania i rozwoju rowerowej oferty turystycznej.
 
Słoneczna wyspa ma kształt równoległoboku o wymiarach 38 km równoleżnikowo i 28 km południkowo, całą można objechać na rowerze. System szlaków i ścieżek rowerowych jest cały czas rozwijany  a współpraca podmiotów publicznych, społecznych i gospodarczych pozwoliła stworzyć i ciągle rozwijać kompleksową ofertę turystyczną, o czym mogli przekonać się uczestnicy wyjazdu w trakcie wyprawy rowerowej wzdłuż wybrzeża z Hasle do ruin niezwykle malowniczego zamku w Hammeren.
 
 
Spotkanie z Hadym Pedersenem pozwoliło poznać historię powstania infrastruktury związanej ze ścieżkami rowerowymi. Ważnym doświadczeniem dla jej uspójnienia było połączenie 5 samorządów na wyspie w jeden, który zarządza jej rozwojem. To właśnie turystyka rowerowa stała się pomysłem na rozwój wyspy. Ilość turystów przybywających na wyspę w celu uprawiania tego rodzaju aktywności ciągle rośnie i w tej chwili wynosi ok. 25 proc.
 
 
Ważnym elementem wizyty  była także wymiana doświadczeń i spotkanie z menadżerem bornholmskiej Lokalnej Grupy Działania, Hansem Joergenem Jensenem. Grupa z Bornholmu realizuje podejście Leader od ponad 20 lat. W różnych okresach zmieniały się priorytety; obecnie pozostały nimi: współpraca z przedsiębiorcami lokalnymi, rozwijanie lokalnego rynku związanego z rybołówstwem oraz edukacja i włączenie się w upowszechnianie programu odnawialnych źródeł energii, który ma doprowadzić w 2020 r. do uniezależnienia wyspy od zewnętrznych źródeł energii i zaniechanie emisji CO2.
 
Ciekawą inspiracją było zagospodarowanie budynków starej fabryki ceramiki na potrzeby hostelu, inkubatora przedsiębiorczości – gdzie znajdują siedzibę nowo powstające firmy, w której to siedzibę ma również LGD. Grupa z Doliny Baryczy niezwykle miło spędziła czas w ramach wizyta w Landbgugsmusemum - żywym choć utworzonym w 1860 r. muzeum wsi, w którym można oglądać i doświadczać, jak  funkcjonowało tradycyjne gospodarstwo rolne. Oprócz przedmiotów, domu i ogrodu można także podglądać życie ówczesnych mieszkańców, w których role wcielają się teraźniejsi mieszańcy wyspy, ubrani w stroje z minionych czasów. Obecność żywych gospodarskich zwierząt koni, świń , krów czy królików nadaje temu miejscu wyjątkowej autentyczności , nie spotykanej w innych skansenach.
 
 
Dzięki inicjatywie Leader w jednym z gospodarskich budynków oraz w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum powstały, otwarte niespełna 2 tyg. wcześniej, sklep z lokalnymi produktami oraz nowoczesna kulinarna stodoła. Miejsce to tworzy swoisty inkubator wsparcia i w promocji produktów lokalnych- skupiający ponad 60 producentów działających  na wyspie Bornholm. Stodoła jest miejscem spotkań, organizacji pokazów i warsztatów kulinarnych, podczas których prym wiodą produkty lokalne.
 
Uczestnicy wyjazdu zainteresowani kompleksowym tworzeniem oferty edukacyjnej mieli możliwość podziwiania monumentalnego Natur Bornholm, w którym przemiła edukatorka pochodząca z Polski przybliżyła historię powstania wyspy, jej specyfikę i bogactwa naturalne a także realizowanym wspólne z Białowieżą programie reintrodukuj żubra.
 
 
Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć jakie efekty przynosi współpraca i współdziałanie wielu podmiotów na rzecz rozwoju obszaru. Wyjazd stał się okazją do refleksji nad tym ile podobnych inicjatyw z sukcesem udało się zrealizować w Dolinie Baryczy - począwszy do systemu współpracy producentów i usługodawców Dolina Baryczy Poleca, edukacji dla obszaru w ramach projektu Edukacja dla Doliny Baryczy, kompleksowej oferty promowanej w ramach Dni Karpia, czy w końcu współpracy na rzecz promocji oferty turystycznej obszaru.
Uczestnicy przywieźli ze sobą wiele inspiracji związanych z konsekwentnym budowaniem tożsamości wyspy Bornholm i Doliny Baryczy poprzez sięganie do historii i specyfiki regionu, którego część stanowią z pewnością tradycje rybackie i prezentujące walory przyrodnicze ścieżki rowerowe – ich zachowanie i rozwój to cele, które przyświecają obu lokalnym grupom.
 
Wizyta finansowana w ramach środków na Funkcjonowanie LGD i LGR - nabywanie umiejętności i aktywizację PROW 2007 – 2013 , PO RYBY 2007 – 2013.
 
Inga Demianiuk - Ozga, Joanna Monastyrska
 

 


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich "Europa inwestująca w obszary wiejskie" Operacja finansowana w ramach działania Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy Leader, 19.4 Koszty bieżące i aktywizacja, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki zapewniający inwestycje w zrównoważone rybołówstwo Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , współfinansowane przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa, w zakresie realizacji operacji polegającej na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności. Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja, współfinansowane ze środków publicznych i UE w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij