AKTUALNOŚCI

15 czerwca 2015
Z wizytą w Irlandii.

W dniach 9-13 czerwca przedstawiciele Stowarzyszenia PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy oraz samorządów Doliny Baryczy gościli z wizytą studyjną w Irlandii.

 

mala fotka

 

W Irlandii odwiedziliśmy region West Cork, obszar działania LGD Partnerstwo na rzecz rozwoju Zachodniego Cork (LAG West Cork Developement Partnership), która od roku 1996 wdraża unijny program Leader na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Przez te lata LGD stała się kreatywną agencją rozwoju regionalnego, która poza wdrażaniem samego programu Leader realizuje również szereg innych istotnych zadań z dziedziny wsparcia i rozwoju przedsiębiorstw (doradztwo, analizy rynku pod kątem rentowności przedsiębiorstw), badania ruchu turystycznego i konsumenckie, promocja obszaru czy rozwój szlaków turystycznych.
 
 
Dolinę Baryczy na wyjeździe reprezentowali wicestarosta milicki Władysław Szydełko, burmistrzowie Milicza Piotr Lech, Odolanowa Marian Janicki, Twardogóry Zbigniew Potyrała, wójtowie Cieszkowa Ignacy Miecznikowski, Krośnic Andrzej Biały, Przygodzic Krzysztof Rasiak, gminę Żmigród pracownicy urzędu Joanna Monastyrska oraz Wiesław Kras. W delegacji znaleźli się również przedstawiciele Zarządu PARTNERSTWA prezes Inga Demianiuk – Ozga, sekretarz Marta Kamińska oraz skarbnik Kazimierz Grzemski, prezydium Rady LGD Grażyna Krajewska i Robert Kaczmarek i Komitetu LGR Dariusz Skiba oraz Komisji Rewizyjnej Jan Bernacki. Ponad to w wyjeździe udział wzięli z-ca dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich UMWD Jacek Kaszuba oraz dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Piotr Śnigucki.
 
 
W ramach 4 – dniowego pobytu zrealizowaliśmy bardzo ciekawy program - spotkaliśmy się z przedstawicielami tamtejszej grupy Michaelem Collinsem (członek zarządu), Ivanem McCutcheonem (menadżerem), Kevinem Santry (specjalistą ds. rozwoju marki) i Jean O’Sullivan (specjalistką ds. przedsiębiorczości i rozwoju turystyki) oraz odwiedziliśmy szereg wiodących lokalnych producentów i usługodawców, użytkowników funkcjonującej od 20 lat marki lokalnej "Fuksja", beneficjentów środków unijnych na rozwój głównie małych firm dających pracę lokalnie, np. producenta serów i wędlin, przetwórnię ryb, mieszalnię przypraw, usługodawców noclegowych przy pieszych szlakach turystycznych, rekreacyjnych, gastronomicznych, czy kowala tworzącego użytkowe rękodzieło. Spotkania z kreatywnymi, operatywnymi ludźmi dało nam moc inspiracji tak potrzebnych przy tworzeniu strategii rozwoju na kolejne lata (2014-2020), prace nad którą właśnie prowadzimy w ramach PARTNERSTWA dla Doliny Baryczy.
 
 
Ciekawym doświadczeniem była wizyta w interaktywnym centrum dziedzictwa w miejscowości Skibbereen, gdzie dowiedzieliśmy się bardzo dużo o tragicznym w skutkach okresie wielkiego głodu w Irlandii w latach 1840-45, który przyczynił się do śmierci lub emigracji blisko 3 milionów Irlandczyków (cała populacja na wyspie liczyła wówczas ok. 8 milionów ludzi). To wydarzenie spowodowane zarazą ziemniaczaną ale i celowym działaniem korony brytyjskiej chcącej zdominować i zmusić do posłuszeństwa krnąbrnych wyspiarzy na zawsze zmieniło oblicze Irlandii a Irlandczyków rozproszyło po całym świecie w poszukiwaniu pracy i chleba.
 
 
W tej samej miejscowości mieliśmy też okazję spotkać się z ambasadorem Polski w Irlandii Ryszardem Sarkowiczem, który przybył na spotkanie z mieszkającymi i pracującymi w Skibberdeen Polakami w ramach obchodów rocznicy marszów poparcia Irlandczyków dla powstańców styczniowych. Ambasador wraz z żoną otrzymali od nas koszulki z logo Doliny Baryczy oraz film „Rytmy natury w Dolinie Baryczy”.
 
 
Wizyta w Skibbereen pozwoliła nam lepiej zrozumieć irlandzką duszę, a sama Irlandia i Irlandczycy przyjęli nas bardzo serdecznie – czego dowodem jest np. irlandzki wieczór w jednym z pubów, gdzie miejscowi i my spontanicznie zorganizowaliśmy zabawę integracyjną przy dźwiękach muzyki polskiej i irlandzkiej – okazało się że nawet wśród naszej delegacji było kilka muzycznie utalentowanych osób – wójt Przygodzic Krzysztof Rasiak grał na akordeonie, inni na gitarze a wspólnie śpiewy rozbrzmiewały jeszcze grubo po północy.
 
 
Odwiedzone miejsca i liczne spotkania, zwłaszcza z przedsiębiorcami, umocniły wiarę w sens i potrzebę działalności organizacji pozarządowych na rzecz zrównoważonego rozwoju lokalnego i programów unijnych skierowanych na obszary wiejskie. Irlandia zachwyciła nas swoim dziedzictwem kulturowym, harmonią architektury (domy, budynki, mosty, ogrodzenia z lokalnego kamienia) i krajobrazu pełnego zieleni (ani jednego betonowego płotu, za to same żywopłoty, głównie wielkie krzewy fukcji), pięknem przyrody, ilością pastwisk i swobodnie pasących się na nich stad krów, spokojem i pogodą ducha. A dodatkowo na każdym kroku spotykaliśmy serdecznych, ciężko pracujących rodaków.
 
 
Wyjazd został przygotowany przez Stowarzyszenie "PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy" we współpracy z West Cork Developement Partnership i finansowany w ramach środków na Funkcjonowanie LGD i LGR - nabywanie umiejętności i aktywizację PROW 2007 – 2013 , PO RYBY 2007 – 2013.
 
Marta Kamińska

 


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich "Europa inwestująca w obszary wiejskie" Operacja finansowana w ramach działania Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy Leader, 19.4 Koszty bieżące i aktywizacja, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki zapewniający inwestycje w zrównoważone rybołówstwo Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , współfinansowane przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa, w zakresie realizacji operacji polegającej na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności. Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja, współfinansowane ze środków publicznych i UE w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij