AKTUALNOŚCI

13 sierpnia 2015
Dolina Baryczy zachwyca!

Relacja z wizyty gości z Lubelszczyzny w naszym regionie.

 

mala fotka

 

W dniach 27-29 lipca gościliśmy w Dolinie Baryczy kolejną na grupę z studyjną. Tym razem odwiedzili nas przedstawiciele gminy Urszulin z Lubelszczyzny. Ich wizyta odbyła się w ramach projektu  Natura znów się o(d)płaca,  realizowanego przez Towarzystwo na Rzecz Ziemi z Oświęcimia.
 
Wójt Urszulina wraz z grupą lokalnych przedsiębiorców i aktywnych mieszkańców z dużym  zainteresowaniem zapoznawali się z budowaną w Dolinie Baryczy ofertą turystyczną, powstająca w zgodzie z naturą. Goszcząc w restauracji „W Starym Młynie” w Niesułowicach mieli okazję przekonać się o gościnności, smacznej kuchni  a także wygodnych, rozbudowanych w ostatnim czasie komfortowych noclegach. Z przewodnikiem Maciejem Kowalskim odwiedzili najbardziej urokliwe zakątki przyrodnicze i historyczne  Milicza i okolic. Dzięki gościnności sołectwa Ruda Milicka zapoznali się z ofertą i działaniami aktywnych baryckich sołectw. Smakowali karpia i inne ryby w Gospodzie 8 ryb, niedawno otwartego przez Stawy Milickie SA. nowego obiektu gastronomicznego w Rudzie Sułowskiej. Tam również zwiedzili nowopowstałe atrakcje – muzeum rybactwa, dom rybaka i mini zoo oraz wybrali się konną bryczką do rezerwatu ornitologicznego w ramach fotosafari. Nasi goście zapoznali się również ze specyfiką programów edukacyjnych dostępnych w KOM w Miliczu, gdzie zwiedzili KOMnatę bombki i fotografowali się z kolorowymi karpiami, znajdującymi się póki co jeszcze w ogrodzie KOM a mającymi niebawem stanąć przy największych atrakcjach turystycznych i ośrodkach edukacji regionalnej w Dolinie Baryczy.
 
 
Drugi dzień Urszulinianie Kolejny rozpoczęli od przejażdżki Krośnicką Kolejką Wąskotorową i spaceru po miejscowości, w trakcie którego pracownicy Informacji Turystycznej poopowiadali o atrakcjach i specyfice szerokiej oferty pobytowej na terenie Krośnic. Uczestnicy byli pod ważnieniem ogromu inwestycji i nowego basenu, czego wyraz dali w trakcie krótkiego spotkanie z wójtem Andrzejem Białym.
 
Ogromne zainteresowanie wzbudził obiekt i działalność rodzinnego gospodarstwa i pijalni soków Malinea w Wierzchowicach należący do pp. Ireny i Andrzeja Łaniaków. Wszyscy zostali zaczarowani zapachem i smakiem przepysznych rogalików z jabłkiem i soku malinowego. Odwiedzjący mieli okazję podejrzeć proces produkcji przetworów i zrobić zakupy. Każdy wracał do autobusu z siatką pełną słoiczków.
 
 
Kolejnym punktem wizyty była położona w zachodniej części Doliny Baryczy, za dzikimi olszynami, miejscowość Ruda Żmigrodzka z konsekwentnie rozwijaną przez gminę i mieszkańców ofertą rekreacyjną nad stawami. Nieopodal tej miejscowości ogromne wrażenie na odwiedzjących zrobiła otwarta z końcem lipca Karczma Rybna – spełnione marzenie właścicieli Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka” pp. Raftowiczów. Okazało się, że tamtejszy karp smakował gościom najbardziej. Życząc sukcesów  w prowadzeniu karczmy goście odjechali do Żmigrodu. Do zwiedzania zabytkowych obiektów: Zespołu Pałacowo – Parkowego oraz Baszty z punktem informacji turystycznej i małą sceną teatralną zaprosił ich sam burmistrz Robert Lewandowski i dyrektor ZPP Dariusz Skiba. Spacer przepięknym żmigrodzkim parkiem był okazją do rozmów na temat aktywności samorządów, ich wyzwań związanych z prowadzeniem działalności na obszarach objętych programem Natura 2000 oraz rozwoju oferty turystycznej.
 
 
Prezentowane w trakcie 3 - dniowej wizyty miejsca to w większości usługi objęte  Znakiem „Dolina Baryczy Poleca”, będące wizytówką naszego regionu . Wszystkie odwiedzane miejsca powstały lub zostały zmodernizowane w ramach projektów zrealizowanych w ostatnich latach ze środków unijnych, pozyskanych przez samorządy i usługodawców za pośrednictwem Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w ramach wdrażania lokalnych strategii rozwoju. Byliśmy dumni z faktu, że w ciągu zaledwie kilku lat w naszym regionie powstała tak różnorodna, ciekawa, przyjazna środowisku i podkreślająca „rybacki” charakter obszaru oferta turystyczna. Goście z Lubelszczyzny nie kryli podziwu dla wykonanej pracy a nawet zazdrości związanej z pozyskaniem przez nasze Stowarzyszenie tak dużych środków dla regionu. Ich zdaniem na wielkie słowa uznania zasługuje również fakt, że lokalna strategia rozwoju była realizowana z taką konsekwencją, troską o osiągnięcie zamierzonych celów tj. budowa wspólnej, silnej marki Doliny Baryczy w zgodzie z przyrodą. Tu Natura się na pewno opłaca. A już wkrótce wszyscy będziemy świadkami, że zainwestowane środki w projekty realizowane z poszanowanie natury się odpłacą!

 

Inga Demianiuk - Ozga


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich "Europa inwestująca w obszary wiejskie" Operacja finansowana w ramach działania Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy Leader, 19.4 Koszty bieżące i aktywizacja, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki zapewniający inwestycje w zrównoważone rybołówstwo Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , współfinansowane przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa, w zakresie realizacji operacji polegającej na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności. Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja, współfinansowane ze środków publicznych i UE w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij