Aktualności

Relacja z wizyty studyjnej na Podlasie

W dniach 24-27.10.2021 przedstawiacie podmiotów publicznych, turystycznych, edukacyjnych oraz gastronomicznych z Doliny Baryczy, partnerskich organizacji (Dolnośląska Kraina Rowerowa czy sąsiadujące LGD Ujście Baryczy), wzięli udział w wizycie studyjnej na Podlasie, zrealizowanej w ramach projektu współpracy pomiędzy Stowarzyszeniami: "Tygiel Doliny Bugu" a „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” pn.: Sieciowe Produkty Turystyczne w Dolinie Baryczy i Bugu, działanie 19.3 "Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

W bogatym programie wyjazdu znalazły się przykłady miejsc z obszaru LGD Tygiel Doliny Bugu  stworzonych dla turystów: spacer nad Bug, oznakowanie rzeki, wieża widokowa,  Nadbużańskie centrum Turystyki Kajakowej, Muzeum kajakarstwa oraz wystawa starych motocykli. Nadbużański Ośrodek Promocji Produktu Lokalnego "ZAGUBEK". W pierwszym dniu wizyty gościli nas Dyrektor MGOK w Drohiczynie oraz  Burmistrz Drohiczyna, spotkanie z panami było okazją do porozmawiania o zasadach udostępniania i zarządzania szlakiem kajakowym oraz promocja turystyki kajakowej na przykładzie wydarzania - 500 kajaków  - spływa na rzece Bug. Zaprezentowane zostały plany na przyszłość w zakresie rozwoju turystyki : projekt dot. ochrony bioróżnorodności, ze szczególnym uwzględnieniem oferty dla turysty (pole camperowe, ścieżki dydaktyczne).  

W ramach wizyty uczestnicy sami mieli okazję sprawdzić ofertę pontonową – w nie mniej atrakcyjny niż kajaki sposób udostepniającą ofertę rzeki Bug. Poznali ofertę noclegowa i rekreacyjna prowadzoną przez lokalny samorząd po której osobiście oprowadzał wójt gminy Siemiatycze czy ofertę turystyczną Gminy Mielnik w tym prowadzony przez OSIR Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej, bogatą infrastrukturę tras i ścieżek, tarasów i wież widokowych.


Uczestnicy wizyty zakwaterowani byli w Ziołowym Zakątku w Korycinach – unikatowym miejscu  prowadzonym z ogromną pasją przez Mirosława Angielczyka. Gospodarz oprowadził i przedstawił długą listę projektów dzięki którym powstało w obiekcie Centrum Edukacji Przyrodniczej w Korycinach  miedzy innymi inkubator przetwórstwa, ziołowe spa i produkcja ekokosmetyków, kolekcji roślin leczniczych i aromatycznych zgromadzonych w Podlaskim Ogrodzie Botanicznym.

 

W ramach wizyty nie zabrakło lokalnych dań i produktów: zagubów, kartaczy, tradycyjnych serów, wędlin a także lokalnego piwa, nalewek i wina z jedynej na Podlasiu winnicy.  Smaki Tygla Bugu możne było zakupić w jednym z wielu sklepów z produktami lokalnymi miedzy innymi w Sarnakach gdzie mieści się  inkubator przetwórstwa. Właścicielka w interesujący sposób zaprezentowała sieć współpracy Naturalnie nad Bugiem, działania  Lokalnej Organizacji Turystyczna LOT nad Bugiem. Uczestnicy wizyty  mieli okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych z na bazie produktów lokalnych.

 

Zwieńczeniem wizyty studyjne był udział z konferencji partnerów projektu celem której było

wymiana doświadczeń z Doliny Baryczy i Doliny Bugu oraz ustalenie potrzeb infrastruktury turystycznej szlaków rowerowych / kajakowych wraz z uzgodnieniami i opracowaniem zasad udostępniania oferty. Przedstawicielka Dolnośląskiej Krainy Rowerowej zaprezentowała podejmowane w zakresie oferty działania inwestycyjne,  aktywizacyjne i promocyjne służce ofercie rowerowej Doliny Baryczy.   





Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich "Europa inwestująca w obszary wiejskie" Operacja finansowana w ramach działania Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy Leader, 19.4 Koszty bieżące i aktywizacja, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki zapewniający inwestycje w zrównoważone rybołówstwo Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , współfinansowane przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa, w zakresie realizacji operacji polegającej na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności. Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja, współfinansowane ze środków publicznych i UE w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij