AKTUALNOŚCI

17 września 2014
II wizyta studyjna - Edukacja dla Doliny Baryczy

Kolejne szkolenia, kolejne spotkania – to już druga studyjna wizyta (5-7 września 2014) w ramach Programu Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej - „Edukacja dla Doliny Baryczy”.

 

mala fotka

 

Inspiracja, integracja, motywacja

Kolejne szkolenia, kolejne spotkania – to już druga studyjna wizyta (5-7 września 2014) w ramach Programu Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej - „Edukacja dla Doliny Baryczy”.

Tym razem wyjazd odbył się po polskich czołowych Ośrodkach zajmujących się edukacją przyrodniczą i regionalną.  Była to możliwość zapoznania się z ofertą odwiedzanych Ośrodków  oraz podpatrzenia metod ich pracy

Wszędzie sympatycznie, entuzjastycznie, merytorycznie.

Pierwsze spotkanie odbyło się we Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej   

Zostaliśmy powitani sugestywną prezentacją  „Ile wody na Ziemi”.  Jeżeli Ziemia to jabłko - to po odkrojeniu części: wód, lodowców, nieużytkowników, lasów – zostaje kawałek skórki, która odzwierciedla  mały skrawek Ziemi , którą możemy uprawiać i zamieszkać – to mocny akcent edukacyjny. Pozostałe zajęcia równie ciekawe i atrakcyjne –  ćwiczenia z mapą myśli ekologicznych, wierszowankami  przyrodniczymi , lepieniem misek z odzyskaniem papieru i wiele innych.

Toruń przywitał nas piękną pogodą i fachową obsługą w Ośrodku pn. Centrum Chemii w małej skali. Uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach z chemii, zrealizowanych za pomocą prostych narzędzi. Chemia w małej skali polega na pracy z niewielkimi ilościami substancji chemicznych, co zwiększa bezpieczeństwo eksperymentu, zmniejsza czas jego przeprowadzania i umożliwia jego dokładne omówienie. Ta innowacyjna technika pozwala na nowoczesne, całościowe i aktywizujące podejście do eksperymentalnej strony nauczania chemii,  ale ten Ośrodek to przede wszystkim ludzie pełni pasji, przedstawiający zajęcia w sposób interesujący i pełny praktycznych wskazówek.

Kwidzyń – Stowarzyszenie Eko-inicjatywa -  Zaułek Bemowo – ciepło, las, miła atmosfera. Po podzieleniu na grupy odbyliśmy zajęcia w lesie – gdzie otwieraliśmy się na obserwację przyrody, uważne patrzenie (Przyrodnicze zajęcia terenowe), pokazano nam ciekawe sposoby nauki dotyczące segregacji odpadów (Odpady, śmieci czy surowce) i przedstawiono zagranicznych wolontariuszy pracujący na rzecz ośrodka – pomagają w pracy, dzielą się swoim doświadczeniem (Wolontariat europejski w ujęciu praktycznym).

Edu Park – Centrum Edukacji dla Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Parku Naukowo- Technologicznego - to duży nowoczesny budynek z bogatym zapleczem naukowym.  Podczas warsztatów pokazano nam  specyfikę pracy z dziećmi polegającą na eksperymentowaniu, przykłady doświadczeń, jakie można przeprowadzić w szkołach podczas zajęć . Grupa została podzielona na 7 zespołów, z których każda dostała kreatywne zadania do wykonania.

W drugiej części spotkania zwiedzaliśmy wystawę interaktywną, gdzie w przystępny sposób, można samodzielnie badać prawa przyrody. Eksponaty służą do zabawy. Wystarczy trochę ciekawości i zapału by stać się odkrywcą praw nauki.

W niedzielę zwiedziliśmy Ośrodek nadleśnictwa Lasów Państwowych w Łopuchowie  „Łysy Młyn”- gdzie zapoznaliśmy się z historią ośrodka, oglądnęliśmy Centrum Ochrony pachnicy dębowej oraz leśne laboratorium.

 

Zwiedziliśmy też kompleks turystyczno-edukacyjny Dziewicza Góra, gdzie wspólnie z paniami z  Instytutu Badań Edukacji podsumowaliśmy nasz wyjazd. 

 

Przedstawione w Ośrodkach alternatywne sposoby zajęć, dały szeroką perspektywę i możliwości zorganizowania atrakcyjnych lekcji w szkole oraz zajęć w Ośrodkach. Wiele z pokazanych zajęć, metod aktywizacyjnych można wykorzystać w naszych szkołach, Ośrodkach. Ten wyjazd był  inspiracją do kreatywnego myślenia, integracją zespołu i motywacją do dalszej pracy.

 Pobierz materiały z warsztatów:

- prezentacja

- raport

- karty pracy


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich "Europa inwestująca w obszary wiejskie" Operacja finansowana w ramach działania Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy Leader, 19.4 Koszty bieżące i aktywizacja, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki zapewniający inwestycje w zrównoważone rybołówstwo Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , współfinansowane przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa, w zakresie realizacji operacji polegającej na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności. Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja, współfinansowane ze środków publicznych i UE w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij