AKTUALNOŚCI

29 września 2014
Ciasto ze śliwkami i jabłkami oraz sok z czarnego bzu faworytami konkursu OWOCOWY RAJ

Konkurs kulinarny dla przetworów i deserów z miejscowych owoców odbył się w ramach XVII Święta Sadów w Wierzchowicach.

 

W ramach XVII edycji Święta Sadów w Wierzchowicach (27-28 września 2014) organizatorzy zadbali o dużą dostępność produktów lokalnych z Doliny Baryczy. Podczas imprezy prym wiodły oczywiście świeże owoce od miejscowych sadowników, soki, przetwory i ciasta z owocami ale nie zabrakło też stoisk gastronomicznych z daniami rybnymi (wszak jesteśmy w trakcie obchodów Dni Karpia), rękodzielniczych producentów i usługodawców z certyfikatem „Dolina Baryczy Poleca”.

Za dodatkową atrakcję Święta Sadów można uznać konkurs kulinarny „OWOCOWY RAJ dla podniebienia” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. W konkursie wzięło udział łącznie 14 różnych przetworów owocowych i deserów. Wśród przetworów pojawiły się syropy, soki, konfitury i powidła a wśród deserów dominowały owocowe ciasta.

Komisja konkursowa w składzie Marta Kamińska (organizator, „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”), Iwona Turowska (Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego) oraz Jarosław Lesiak ("Byliny i susz", Odolanów) podczas oceny ) pod uwagę brała wygląd, smak i aromat, pomysłowość, użycie lokalnych owoców. Wśród przetworów najlepszy okazał się: sok z czarnego bzu, jagody, aronii, z dodatkiem pędów młodych malin (Dorota Witkowska, Regionalna Kuchnia Barycka, Łapczyce, gm. Żmigród),  zaraz za nim konfitura z agrestu z dodatkiem lawendy (Joanna Krawczyk – Lis, gospodarstwo agroturystyczne „Rumiane Jabłuszko”,  Wierzchowice) a na trzecim miejscu powidła z cynamonem (Elwira Gracz, gospodarstwo sadownicze Romańczyk, Krośnice).

W kategorii deserów komisji najbardziej przypadły do gustu trzy ciasta: I miejsce: placek krasnala Hałabały (ciasto z jabłkami i śliwkami – Danuta Narolska, pokoje gościnne „Pod Lasem”  Wszewilki, gm. Milicz, Stowarzyszenie Turystyki Wiejskiej w Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”), na II miejscu placek owocowy (Teresa Duda, Miłosławice) a na III jabłkowo – orzechowe niebo (Joanna Krawczyk – Lis, gospodarstwo agroturystyczne „Rumiane Jabłuszko”,  Wierzchowice). 

Nagrody w konkursie ufundowali „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” (małe AGD, koszyki, płyty z filmem „Rytmy natury w Dolinie Baryczy”,mini książka kucharska) oraz Szkółka Drzew i Krzewów w Świebodowie Danuta Ochocka (bony o wartości po 50 zł na zakup drzewek owocowych).

Marta Kamińska

"Partnerstwo dla Doliny Baryczy"


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich "Europa inwestująca w obszary wiejskie" Operacja finansowana w ramach działania Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy Leader, 19.4 Koszty bieżące i aktywizacja, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki zapewniający inwestycje w zrównoważone rybołówstwo Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , współfinansowane przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa, w zakresie realizacji operacji polegającej na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności. Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja, współfinansowane ze środków publicznych i UE w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij