AKTUALNOŚCI

28 października 2014
Wyjazd aktywnych liderów z Dolnego Śląska

W dniach 20.-24. października odbyła się wizyta studyjna, zorganizowana przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (SR KSOW)

 

mala fotka

W dniach 20.-24. października odbyła się wizyta studyjna, zorganizowana przez Sekretariat  Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (SR KSOW) z siedzibą w Wydziale  Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, dla  liderów i aktywnych mieszkańców z róznych organizacji społecznych, działających na  Dolnym Śląsku.

Odwiedziliśmy „Miejsca z Duszą. Miejscowości tematyczne Warmii i  Mazur". Celem wizyty była wymiana doświadczeń i poszukiwanie inspiracji dla działań we własnych miejscowościach. Dolinę Baryczy reprezentowała Beata Piekalska.  Miejsca z Duszą” to miejscowości tematyczne Warmii i Mazur, położone w malowniczych  krajobrazach Zalewu Wiślanego, Wysoczyzny Elbląskiej i okolic Kanału Elblaskiego. Miejscowości te w ramach zawiązanego partnerstwa utworzyły wspólnie ofertę, która daje  możliwość poznania uroków wsi oraz obcowania z tradycją, kulturą i naturą.

Odwiedziliśmy w ramach wizyty studyjnej Cesarskie Kadyny (warsztaty z malowania płytek  ceramicznych), Jędrychowo, czyli Wioskę "Jak u Babci", gdzie jak u naszych własnych babć przystało, nakarmiono nas i napojono przed powrotną drogą smacznie i obficie, Wielkie  Wierzno i Nowe Sadłuki, czyli "Wioskę Rodzinną", gdzie chętni dosiadali klaczy, rzucali do celu podkowami i grali w ogromne bierki, a zmarzluchy grzały się przy ognisku, Łęcze, czyli  "Wioskę Wiatru i Podcieni", w której udaliśmy się w symboliczną podróż do czasów  dzieciństwa konstruując wiatraczki, Kamionek Wielki – "Wioskę Ryb i Szuwarów", gdzie czerpaliśmy papier pod okiem prawdziwej Rusałki oraz, jedyne w tym gronie miasteczko, Frombork – "Gród Kopernika", gdzie poza programem i na własne życzenie podziwialiśmy kunszt dawnych mistrzów snycerstwa, malarstwa, rzeźby i architektury w Muzeum i Katedrze na Wzgórzu. Odwiedziliśmy też spontanicznie zupełnie nowy budynek Urzędu Gminy przy ryneczku w Tolkmicku, gdzie otwarto dla zwiedzających wieżę widokową z lunetami i muzeum regionalne z bogatą ekspozycją znaleziśk archeologicznych z grodzisk pod Tolkmickiem i Łęczem.Nie wszystko przebiegło zgodnie z planem, ale tak bywa jesienią, gdy pogoda kapryśna i wiatr urywa głowy.

Każda podróż i spotkanie z innymi to nowe doświadczenia i okazja do spojrzenia na własne działania pod innym kątem, okazja do porównań i wniosków.

Na koniec mogę z całą odpowiedzialnością i ogromną satysfakcją powiedzieć: chapeau bas Drogie Koleżanki i Koledzy z Doliny Baryczy! Wykonaliśmy i wykonujemy naprawdę dobrą robotę! Niech nam się dalej tak dobrze pracuje dla nas i naszego regionu.

tekst i zdjęcia: Beata Piekalska


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich "Europa inwestująca w obszary wiejskie" Operacja finansowana w ramach działania Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy Leader, 19.4 Koszty bieżące i aktywizacja, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki zapewniający inwestycje w zrównoważone rybołówstwo Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , współfinansowane przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa, w zakresie realizacji operacji polegającej na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności. Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja, współfinansowane ze środków publicznych i UE w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij